Qendra e Dijes !
Qendra e Dijes !
Qendra e Dijes !
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Qendra e Dijes !

Zgjero horizontin !
 
ForumForum  PortalPortal  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Kallëzuesi emëror

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Wukel
Admin
Admin
Wukel

Posts : 35
Points : 139
Reputation : 0
Join date : 28/09/2016
Age : 19
Location : Albania

Kallëzuesi emëror Empty
MesazhTitulli: Kallëzuesi emëror   Kallëzuesi emëror EmptyTue Jan 31, 2017 3:07 pm

Kallëzuesi


Kallëzuesi është gjymtyrë kryesore e fjalisë, e cila pershkruan nje emer, si mbiemri. Ai qendoron shpesh herë pas kryefjales por ka raste që qendron edhe para saj. Kemi kallzuesor foljor emror dhe te thjeshtë.

Kallëzuesi foljor, shprehet me nje folje ne kohen e thjeshte si = mesoj dhe kohen e perbere=kam mesuar, kisha mesuar.
Kallëzuesi emëror, shprehet me jam+emer,jam + mbiemer,jam + peremer,jam+numeror jam + ndajfolje jam + rrethanor por asnjehere me foljen 'kam'.
Kallëzuesi i thjeshtë, eshte i perbere nga nje folje = mesoj,bej.
Kallëzuesi i përbërë, eshte i perbere nga dy folje = munda+te mesoj,zinte+te recitonte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://qendraedijes.albanianforum.net
 
Kallëzuesi emëror
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Qendra e Dijes ! :: Lende Mesimore :: Gjuhe Shqipe-
Kërce tek: