Qendra e Dijes !
Qendra e Dijes !

Zgjero horizontin !
 
ForumForum  PortalPortal  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Burokracia - Ese

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Wukel
Admin
Admin
avatar

Posts : 35
Points : 139
Reputation : 0
Join date : 28/09/2016
Age : 17
Location : Albania

MesazhTitulli: Burokracia - Ese    Fri Feb 03, 2017 4:07 pm

ESE


Te flasesh per burokracine nuk do te mjaftonin flete te tera.eshte nje teme qe ka ekzistuar ne kohen e diktatures komuniste atehere kur nje person qendronte ne krye dhe te tjeret ishin vasalet e tij.ata duhet tu bindeshin urdhrave te eproreve pa kerkuar te drejten e tyre.jeta qe benin keta njerez ishte e veshtire pasi ata duhet ta mbanin te fshehur telentin e tyre ne sherbim te burokrateve.burokracia eshte nje burg i thelle dhe i nendheshem qe ngjan me nje humnere ku vetem shperesa dhe guximi mund te bejne qe te dalesh perej andej.burokracia i rekruton njerezit te cilet kane nevoje te punojne dhe i jep zyrtarit burokrat imazhin e nje njeriu te pagabueshem,te afte,te mencur dhe te talentuar,kur ky nuk eshte vecse nje njeri arrogant ku kerkon te jetoje nen djersen e ballit te nje puntori te thjeshte e te talentuar.burokracia e "shtyp" shtetin duke e bere ate te "ndihet" i padobishem,i panevojshem duke vene veten e tij ne krye te gjithckaje.mesazhi im per vasalet e burokracise eshte:"guxo te kerkosh te drejten tende dhe ate qe te perket"pasi vetem keshtu mund te fitosh lirine e shumepritur.kurse mesazhi per burokratet eshte:"ju mund te kaloni nje det pa lagur kembet por nuk mund te kaloni gjithe jeten pa u lagur"qe ka kuptimin :ata qe jetojne nen djersen e ballit te dikujt tjeter me vone e verteta do ta dale ne shesh...anonim - http://sq.yourliterary.com/vepra/Ese+argumentuese/burokracia/4690
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://qendraedijes.albanianforum.net
 
Burokracia - Ese
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Qendra e Dijes ! :: Shkruaj ! :: Ese-
Kërce tek: