Qendra e Dijes !
Qendra e Dijes !

Zgjero horizontin !
 
ForumForum  PortalPortal  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Acidet dhe Bazat

Shko poshtë 
AutoriMesazh
v3
Moderator
Moderator
avatar

Posts : 30
Points : 94
Reputation : 0
Join date : 29/09/2016
Age : 17
Location : Durres, la 8.

MesazhTitulli: Acidet dhe Bazat   Wed Oct 12, 2016 9:15 pm

“Acidet dhe bazat janë kudo në natyrë. Si në organizma të gjalla dhe në çështje të vdekur. Ju mund të thonë se ata janë substanca që neutralizojnë njëra-tjetrën. ”

Acidet

Acidet kanë disa karakteristika të përbashkëta. Ata kanë përfshirë një shije acid, por kjo nuk është e rekomanduar për shije të tilla si acidi sulfurik, megjithatë, ajo është me të ashtuquajturat acide organike si acidi citrik dhe acid formik.

Një tjetër tipar tipik i acideve është se ata reagojnë në kontakt të metaleve bazë. Në raste të tilla, është shpesh jonet metalike dhe hidrogjen.

Një tjetër pronë e acideve është se ata nuk kryejnë të energjisë elektrike, kur ata janë përqendruar plotësisht, por ata kryejnë të energjisë elektrike vetëm kur ato janë tretur në ujë. Kur uji reagon me acid është formuar joneve. Një proton lë molekulë acid dhe ulet në molekulën e ujit. Ajo pastaj jon formon një të ri të quajtur jon oxonium. Ajo mund të quhet edhe jon hidrogjen.

H 2 O + HCl  H3O + + Cl

I cili tani duket në reagimin mes ujit dhe molekulat e hidrogjenit chloride kanë acid ka hequr dorë nga një proton. Reagimi në transferimin proton quhet proto ndezur. Një ekuacion interesant i ngjashëm me atë të mëparshme është kur uji dhe acid acetik reagojnë me njëri-tjetrin.
H2O + HAC  H3O + + Ac

Ajo pastaj formon një jon hidrogjeni dhe jon acetat.

Bazë

Një pronat bazë është e kundërta e një acidit. Bazat zënë protone, ndërsa bazat e prodhojnë ato. Bazat çuar fuqi kur ata janë tretur në ujë. Pronat themelore të një baze të kontrolluar nga joneve hidroksid.
NH 3 + H 2 O  NH3 + + OH-
Siç mund ta shikoni, molekulë e amoniakut ka një proton. Jon pozitiv është i formuar quhet amminiumjon dhe negativ është hydroxidjonen e cila është e detyrueshme që të jenë atje për zgjidhjen që do të klasifikohet si një bazë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://qendraedijes.albanianforum.net/
Qettyofficial
Amator
Amator
avatar

Posts : 6
Points : 6
Reputation : 0
Join date : 07/10/2016
Age : 16
Location : Durres

MesazhTitulli: Re: Acidet dhe Bazat   Thu Oct 13, 2016 3:14 pm

.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://Adee-telecom.tk
 
Acidet dhe Bazat
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Qendra e Dijes ! :: Lende Mesimore :: Kimi-
Kërce tek: