Qendra e Dijes !
Qendra e Dijes !

Zgjero horizontin !
 
ForumForum  PortalPortal  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Millosh Gjergj Nikolla --> Migjeni

Shko poshtë 
AutoriMesazh
v3
Moderator
Moderator
avatar

Posts : 30
Points : 94
Reputation : 0
Join date : 29/09/2016
Age : 17
Location : Durres, la 8.

MesazhTitulli: Millosh Gjergj Nikolla --> Migjeni   Wed Oct 12, 2016 9:11 pm

Millosh Gjergj Nikolla ─ ky është emri i tij i vërtetë, sepse Migjeni, është pseudonimi ose emri i tij i shkrimit. Ishte poet dhe prozator i shquar shqiptar i viteve 1930. Migjeni konsiderohet si një ndër shkrimtarët më të lexuar e më të rëndësishëm të letërsisë shqipe të shekullit të 20-të. Për epokën ishte një zë krejtësisht novator nga brendia dhe forma dhe ndikimi mbi letërsinë shqipe të kohës ishte i madh.

Konsiderohet që Migjeni kaloi nga një romantizëm revolucionar në realizëm kritik gjatë jetës së tij. Ai pasqyroi varfërinë e thellë të viteve kur jetoi, dhe duke u dalë zot heronjve të krijimeve të tij si "Bukën tonë të përditshme falna sot", "Bukuria që vret", "Mollë e ndalueme", "Legjenda e misrit", "A don qymyr zotni ?", etj. fshikulloi ashpër indiferentizmin e klasave të kamura ndaj vuajtjeve të popullit.

Ndikimi i Migjenit mbi rrethet e rinisë anticifligare qe i ndjeshëm ne vitet kur shkroi. Një shtysë te posacme mori përhapja e krijimtarisë se tij pas Luftës së Dytë Botërore, kur regjimi komunist mori përsipër botimin e plotë të veprave, të cilat në vitet 1930 kishin qenë pjesërisht të pabotuara.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://qendraedijes.albanianforum.net/
Qettyofficial
Amator
Amator
avatar

Posts : 6
Points : 6
Reputation : 0
Join date : 07/10/2016
Age : 16
Location : Durres

MesazhTitulli: Re: Millosh Gjergj Nikolla --> Migjeni   Thu Oct 13, 2016 3:15 pm

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://Adee-telecom.tk
Qettyofficial
Amator
Amator
avatar

Posts : 6
Points : 6
Reputation : 0
Join date : 07/10/2016
Age : 16
Location : Durres

MesazhTitulli: Re: Millosh Gjergj Nikolla --> Migjeni   Thu Oct 13, 2016 3:16 pm

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://Adee-telecom.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Millosh Gjergj Nikolla --> Migjeni   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Millosh Gjergj Nikolla --> Migjeni
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Qendra e Dijes ! :: Informacione :: Shkrimtare-
Kërce tek: